Historia
1948 r.
Z inicjatywy Związków Zawodowych Kolejarzy oraz Miejskiego Wydziału Oświaty w Kutnie powołano do życia 1-oddziałowe Przedszkole Nr 5, które otworzono w Baraku Nr 3 na Azorach. Jadwiga Pawłowska była pierwszą osobą, która pełniła funkcję kierowniczą i wychowawczą jednocześnie. Miała wówczas pod swoją
opieką 44 dzieci i jedną osobę z personelu obsługowego.
1949/1950
Przedszkole zostało przeniesione do drugiego baraku, gdzie dla dzieci przeznaczono 2 pomieszczenia.
1950/1951
Ze względu na zwiększoną liczbę dzieci - do 82, placówka stała się przedszkolem 2-oddziałowym. Od 1 września funkcję dyrektora placówki objęła p. Wacława Pawlak, która funkcję tę pełniła nieprzerwanie przez 30 lat do roku 1980. Wychowawcami były wówczas: Maryla Wróblewska, Helena Czałczyńska i Lucyna Cłapka. W tak trudnych warunkach przedszkole pracowało do dnia 1 lutego 1954 r.
1 II 1954 r.
Oddano do użytku nowo wybudowany budynek przy ulicy Barcewicza 13 z przeznaczeniem na typowe przedszkole 2-oddziałowe wraz z terenem do zabaw. Było to pierwsze po wojnie typowe przedszkole oddane do użytku na terenie miasta Kutno. Patronat nad nową placówką objęła Lokomotywownia Kutno-Azory. Przy pomocy rodziców oraz wzmożonej pracy całego personelu przygotowano przedszkole do oficjalnego otwarcia. W listopadzie 1954 r. odbyła się uroczystość przecięcia wstęgi z udziałem władz węzła i dyrekcji PKP.
1960 r.
Przedszkole zostało przeorganizowane i zmodernizowane na przedszkole 3-oddziałowe, zwiększając liczbę miejsc do 90.
Oto budynek otwartego przedszkola - jest co podziwiać.
To nowe przedszkole w Kutnie - z prawdziwego zdarzenia!
1970 r.
W celu polepszenia warunków bytowych dzieci odbudowano 1 salę, która spełniała wtedy rolę sypialni - pokoju wypoczynkowego dla dzieci.
1975 r.
Założono koło przedszkolne Ligi Ochrony Przyrody, które działa do chwili obecnej wspomagając pracę wychowawczo - dydaktyczną z dziećmi wszystkich grup wiekowych. Jej członkowie to wszyscy nauczyciele i dzieci.
IX 1980 r.
Dyrektorem przedszkola została Helena Włodarczyk.
XII 1981 r.
Na stanowisko dyrektora powołana została Ewa Łompieś, która kierowała placówką do sierpnia 1995 r.
II 1985 r.
Zorganizowano w przedszkolu spotkanie absolwentów z okazji 37 lat istnienia placówki. Na zakończenie spotkania odbył się jubileuszowy bal karnawałowy.
IX 1992 r.
Przedszkole Kolejowe zostało przejęte przez Urząd Miasta i otrzymało nazwę Przedszkole Miejskie nr 5.
1995 r.
Dyrektorem przedszkola została Bożena Ptaszyńska. Przez kilka lat wydawana była co miesiąc gazetka przedszkolna "Przedszkole pod Topolą" - redagowana przez radę pedagogiczną, a wydawana przy pomocy rodziców.
28 V 2009 r.
Nasze przedszkole otrzymało imię "Stokrotka". Tak zadecydowali wspólnie rodzice, dzieci i kadra pedagogiczna. Podczas oficjalnej uroczystości nadania imienia, w obecności zaproszonych gości dzieci przedstawiły inscenizację baśni "Stokrotka" H. Ch. Andersena. Od tej pory posiadamy proporzec i hymn przedszkola, które towarzyszą nam przy ważniejszych uroczystościach.
I - VIII 2013 r.
Z inicjatywy Rady Rodziców przeprowadzono zbiórkę środków na nowy plac zabaw. Zorganizowana została zbiórka publiczna pod nazwą "Plac Zabaw dla Przedszkola Stokrotka". Akcję rodziców wsparł finansowo Prezydent Miasta Kutno, który w dużej części sfinansował zakup urządzeń na plac zabaw. Dzięki temu otrzymaliśmy nowy plac zabaw, który daje dzieciom radość i zapewnia bezpieczną zabawę.
2013 r.
Nasza placówka przeszła termomodernizację. Wymieniono m.in. dach, stolarkę okienną, centralne ogrzewanie, docieplono i pomalowano cały budynek, położono nowy chodnik.
IX 2015 r.
Nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora. Przedszkolem kieruje teraz Arleta Kacprzak.
2016/2017 r.
W ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych "Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga" przedszkole realizowało 2 projekty edukacyjne: "Święta Bożego Narodzenia" i "Królestwo leśnej przyrody". W związku z projektem "Królestwo leśnej przyrody" powstała w naszym przedszkolu ścieżka edukacyjna zawierająca m.in. rzeźby owoców leśnych i grę edukacyjną "Światowid - drzewa leśne". Organizowane z ich wykorzystaniem zabawy umożliwiają dzieciom aktywne poznawanie przyrody.
2017/2018 r.
Realizacja projektów edukacyjnych "Bajkowa podróż w krainę muzyki" i "Magia Świąt Bożego Narodzenia". Od tego roku poszerzamy wiedzę przedszkolaków związaną z przyrodą i ekologią w oparciu o opracowaną przez nauczycielki innowację programową "Przedszkolak przyjacielem przyrody".
2018/2019 r.
Nasze przedszkole znalazło się wśród laureatów konkursu pn. "Ekopracownia pod chmurką" zorganizowanego przez WFOŚ i GW w Łodzi. Otrzymaliśmy dotację na utworzenie punktu dydaktycznego pod nazwą "Królestwo owadów ". Punkt dydaktyczny, który zorganizowaliśmy jest miejscem prowadzenia obserwacji przyrodniczych, poznawania owadów, daje dzieciom możliwość przeżywania, działania, doświadczania. Podjęte działania zostały docenione przez Prezydenta Miasta Kutno, który przyznał naszej placówce nagrodę za szczególnie twórcze i innowacyjne działania .